Predpriprava
■ Meso na hitro oprhamo pod tekočo hladno vodo in obrišemo. Tanko ga namažemo z gorčico in potresemo s poprovo mešanico.
■ Korenček očistimo, ostrgamo in narežemo na večje koščke.
■ Čebuli olupimo in razpolovimo.
■ Jabolko olupimo, razkosamo na četrtine in razpeškamo.
■ Meso položimo v večji pekač skupaj z narezano zelenjavo in jabolkom ter z neolupljenimi stroki česna. Dodamo še vsa zelišča, nekoliko premešamo, pokrijemo in čez noč mariniramo v hladilniku.
Priprava ■ Pečico segrejemo na 160 °C.
■ Olje pristavimo in močno segrejemo.
■ Meso po vseh straneh posolimo, potem pa prelijemo z vročim oljem. Pekač potisnemo v segreto pečico, meso pa pečemo, glede na velikost kosov, 60 do 120 minut (glej nasveti), da se zlahka loči od kosti.
■ Govejo juho pristavimo, zavremo in pustimo na toplem.
■ Meso med pečenjem postopoma spodlivamo z vročo govejo juho in prelivamo s pečenkinim sokom z dna pekača. Hkrati po kosmih dodajamo maslo.
Serviranje
Meso razkosamo (glej opozorila) in zložimo na segret servirni krožnik. Obložimo ga z zelenjavo in jabolkom iz pekača ter prelijemo s precejenim pečenkimi sokom; glej nasveti. Za prilogo ponudimo poljubno pripravljen krompir ali mlince. Jagnjetina v pečici ali marinirana pečena jagnjetina je slastna glavna jed.
Izboljšanje
■ Če je kozliček povsem svež, ga pred mariniranjem pustimo v hladilniku zoreti 2 dni.
■ Meso pred mariniranjem pokapljamo z limoninim sokom in prelijemo z decilitrom ekstra deviškega olivnega olja. Kakovostnejše olje, okusnejša jed.
■ Pečenko lahko pred mariniranjem ali pred pečenjem obložimo tudi z drugo zelenjavo, na primer z (belušno) zeleno, paradižnikom ali/in peteršiljevo korenino.
Nasveti
■ Če pečemo skupaj različno velike kose mesa, manjše iz pečice poberemo prej, najpogosteje že po 60 minutah pečenja. Shranimo jih na toplem.
■ Pred koncem pečenja lahko temperaturo v pečici povišamo na 200° C, da dobi jagenjček značilno skorjico.
■ Če je pečenkin sok preredek, ga precedimo, pristavimo in ukuhamo na primerno gostoto.
Triki
■ Namesto vode, s katero spodlijemo meso, v pekač položimo srednje veliko neolupljeno bučko. Med pečenjem bo izločala točno toliko vlage, kolikor jo je potrebno za sočno pečenko.
■ Pečenko proti koncu peke prelijemo s sladko smetano; pospešimo pečenje in izboljšamo okus.
Pojasnila
■ Najbolj preprosta oblika mariniranja je, kadar živilo pokapljamo z (olivnim) oljem in limoninim sokom ter obložimo z izbranim zeliščem ali zeliščno mešanico. Če je cilj mariniranja zgolj mehčanje živila, kar je pogosto pri mesu, ga lahko namočimo tudi v kislo mleko ali jogurt.
Opombe
■ Če nam kos pečenke ostane, ga zavijemo v alu folijo in shranimo v hladilnik. Pred serviranjem jo kar v alu foliji pogrejemo v pečici, in dobili bomo nežen in sočen obrok.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Opozorila
Vsako pečenko pustimo pred rezanjem počivati nekaj minut, da se sokovi po njej enakomerno porazdelijo. Najbolje, da ob koncu pečenja pečico ugasnemo, pečenko pa v njej pustimo še 10 minut.